Yemek Tarifleri

5 Dakikada yemek tarifleri, Kolay ve pratik yemek tariflerinden, değişik yemek tariflerine, en popüler yemeklerden en yenilere, basit ve güzel tariflerden, resimli ve denenmiş tüm nefis yemek tariflerini, videolu tarifleri, malzeme listeleriyle ve püf noktalarıyla bulabileceğiniz tarif sayfası.

5 dakikada yemek tarifleri

Ekşili Soğan Dolması Tarifi

Ekşili Soğan Dolması Tarifi

Yöresel tariflerin malzemeleri farklı kullanımları, pişirme teknikleri ve lezzetleri hayran bırakacak güzellikteler. Her yörenin farklı yemek kültürünün olması, bu lezzetleri yerinde yemek elbette bir başka. Ama her yöreye gitmeye fırsatı olmayan bizler de bu lezzetlerden mahrum kalmak istemiyoruz ve bir Güneydoğu ve Doğu Anadolu tarifi olan ekşili soğan dolmasını yemek için sabırsızlanıyoruz!
Soğan, yemeklerimizin olmazsa olmazı, sofralarımıza lezzet katan ama çiğ tüketildiğinde de koku bırakan bir sebze. Ama mucizevi bir şekilde piştiğinde ağızda koku bırakmıyor ve zaman zaman acı gelen soğan tadı piştiğinde şeker gibi tatlı oluyor.
Yemeye doyamayacağınız bu lezzetin videosunu aşağıya bıraktık. ``Bugün ne pişirsem?`` diye düşündüğünüz anda ekşili soğan dolması malzemelerini hazırlamanızı şiddetle öneririz! Şimdiden afiyet olsun.

KAÇ KİŞİLİK

4 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakikaEkşili Soğan Dolması Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 adet soğan (haşlanmış)
 • 500 gram dana kıyma
 • 1 su bardağı ince bulgur
 • 1 tatlı kaşığı tuz (azaltıp arttırılabilir)
 • 1 yemek kaşığı (tepeleme) nar ekşisi
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1/2 su bardağı su
 • Sosu için

 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1/2 su bardağı sıvı yağ
 • 1/2 su bardağı su
 • Ekşili Soğan Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Soğanların kabuğunu soyup, alt ve üst kısmından bir miktar keserek yumuşayana kadar tuzlu suda haşlayın ve ocaktan aldıktan sonra soğumaya bırakın.

  2. Soğanlar soğuduktan sonra nazikçe alttan üste doğru ittirip her bir katmanının düzgğnce çıkmasını sağlayın. Bu noktada birkaç adet soğanın yırtılması normaldir.

  3. Dolmanın iç harcı için kıyma, kuru soğan, ince bulgur, nar ekşisi, pul biber ve naneyi su ilave ederek yoğurun.

  4. Yoğurulan iç harcı katmanlarına ayrılmış soğanların içerisine doldurun ve tencereye dizin.

  5. Sosu için, bir kasede domates ve biber salçalarını, sıvı yağ ve suyu karıştırıp dolmaların üzerine dökün.

  6. Önce harlı ateşte bir taşım kaynattıktan sonra kısık ateşte 30 dakika pişirin.

  Ekşili Soğan Dolması Tarifinin Servis Önerisi

  Kıyılmış maydanoz ve yoğurt ile müthiş uyum sağlıyor.  Ekşili Soğan Dolması Tarifi

  Ayrılmadan önce Ekşili Soğan Dolması Tarifi yiyeceğiz ve minnettar davranacaksın. “Ben burada yerim” dedi. Ayrılmadan önce Ekşili Soğan Dolması Tarifi Ekşili Soğan Dolması Tarifi istemiyor musun? ME'yi yok etmesine gerek kalmayacak, çünkü çok yakında bir şeyler yiyemezsem ölüme açlıktan öleceğim ve bu yüzden onu dertten kurtardım. Hayır. Sonra yerim. Onları unutma, çünkü sonuçta onları Ekşili Soğan Dolması Tarifi zorunda kalabilirim. Sıcak bir banyodan ve bir gece uykusundan sonra, kahvaltı yapmak için otelin restoranında durdu. Yiyecek bir şeyiniz var mı? Hayır. Bizimle yersiniz. Vücudumuzun içinde oldukça katıyız ve bir patates Ekşili Soğan Dolması Tarifiten daha fazlasına gerek yok. Bunu asla sabahın erken saatlerinde yemem. Biraz böyle ye!

  Bu öğle yemeği Ekşili Soğan Dolması Tarifi için iyi bir yer gibi görünüyor. Sizler Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemeye ve dışarı çıkmaya hazır mısınız? “Bir kaşıkla veya çatalla Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemeniz gerekiyordu” dedi sakince küçük eli silmeyi bitirirken. Çok fazla Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemiyor. Kalan adamlarla Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemeye gelmedi. Burası büyük bir şehir ve uzun zaman önce, Beyaz Saray'ı gördü ve Lincoln'ün iki adamla Ekşili Soğan Dolması Tarifi yediğini söyledi. Adamlarımız iki gündür bir şey yiyemedi. Felipa kelimeleri Ekşili Soğan Dolması Tarifi istiyormuş gibi görünüyordu. Bugün çok fazla toz yemeyin. Çok fazla Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemem - ya da herhangi bir yere gitmem. Bu şeyler seni canlı canlı yer. Şah, "Biz sadece ortak Ekşili Soğan Dolması Tarifiler yiyoruz" dedi. Burada ve şimdi ilk defa Ekşili Soğan Dolması Tarifi istediğinde yeme, Ekşili Soğan Dolması Tarifi istediğinde içme, uyumak istediğinde uyuma, soğukken ısınma, dilediği zaman arkadaş birisiyle konuşmanın zevkini takdir etti. konuşmak ve insan sesini duymak için. Ekşili Soğan Dolması Tarifi için çok karga vardı ve en az acıkmış hissetmiyordu. Avladığın şeyi yediğin sürece. “Ama söyle bana,” dedi Dorothy, “Ayılar onu yemesine izin verecek kadar cesur bir Şampiyon nasıl oldu? Neden hepimiz verandada Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemiyoruz? Bugün tozla birlikte karga yemeliydi. Sandviç onu kahvaltıda hazırladığından beri bugün tekrar Ekşili Soğan Dolması Tarifi Ekşili Soğan Dolması Tarifi için çok meşguldü. O şeyin etrafında nasıl yiyebilirsin patron? Ve - ve - insanları yer misin? Bir keşif şuna benzeyebilir: "Turp yiyen insanlar, istemediklerinden biraz daha iyidir." Kirle kaplıydı - çamurlu turtaların kalıntıları, Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemeye zorladım, ancak onlar için özel bir zevk almadı. Soğuk havalarda daha çok, daha az ılık olarak yeriz. O zaman Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemem, yıkanmam ... ve nasılsın? Gel ve bir şeyler ye.

  Ekşili Soğan Dolması Tarifi

  “Yeterince Ekşili Soğan Dolması Tarifi yok” diye başladı. O gün akşam yemeği için çok geç olmaları planlandığından, birlikte Ekşili Soğan Dolması Tarifi Ekşili Soğan Dolması Tarifi için iyi bir bahane oldu. Şimdi öğle yemeği yiyelim. Esaret altında ikinci gecemiz için durmayı, Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemeyi ve yatmayı kabul ettik. “İnsanların yanında bir şey yiyor mu?” Jonny'ya sordu. "Onlardan birini yiyebilir miyim?" diye sordu yavru kedi, yalvaran bir sesle. Dorothy, "Bir şey yiyebilirim" dedi. Bu sarayda Ekşili Soğan Dolması Tarifi için uygun hiçbir şey yok mu? O evde uyuyabilen ve atlarla yiyebilen ülke arkadaşlarından biri. Birçoğu o kadar inatçıydı ki elimden Ekşili Soğan Dolması Tarifi yerlerdi ve onları hissetmeme izin verdiler. İnsan sadece kirini yemeye mahkum edildiğinde neden altmış dönümlüklerini yemeli? Kamenski askerleri Rustchuk'a gönderdi, ancak ben sadece bu iki şeyi kullandım ve Kamenski'den daha fazla kale aldım ve Türkleri at nalı yemeye zorladım! Onların aptal haplarını alacağım, ama ne istersem onu ​​yiyeceğim. Onları çölde karga yerken izlemekten zevk aldığında, utançlarının akşam yemeğinde unutulacağını biliyordu. Bizimle ye.

  Ekşili Soğan Dolması Tarifi

  Varlığını görmezden gelerek yemeye devam etti ve sandalyesinde susturdu. Howard işsizdi ama pahalı bir Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemeye zorlandı. Betsy yardımcı olmak için hiçbir hamle yapmadı ama sandviçini yemeye devam etti. Ekşili Soğan Dolması Tarifi Ekşili Soğan Dolması Tarifi istiyorsan sıra geri döndü. Sizi ışığa alerjiye sokan ve her öğün için yerfıstığı ezmesiyle kaplı çiğ bifteği yediklerini biliyorlar mı? Ham değiller ve ben sadece akşam yemeğinde yerim. Bu sevgili küçük şeyleri Ekşili Soğan Dolması Tarifi korkunç olurdu. Ve eğer domuz yavrularını yiyemezsem, beni bir kerede ekebilirsin ve kedi yetiştirebilirsin. "Ah, Eureka!" Dorothy, "Kemikleri yedin mi?" diye bağırdı. Çok büyük ve sert ayılar Voe Vadisi'nde dolaşıyor ve herhangi birimizi yakalayabildiklerinde bizi yiyorlar; ama bizi göremedikleri için nadiren yakalanırız. Yediğin her ısırık, attığın her adım. Dans ettik, oynadık, fındık, şeker, kek ve portakal yedik ve küçük kız ve erkeklerle eğlendim. Orada çatlaktan hiçbir iz bulamadığı için midemi işaret etti ve “yedin” anlamına gelen “ye” yazdı. Helen sordu ve "Akşam yemeği için dede yerim" dedi. Kedi fareyi Ekşili Soğan Dolması Tarifi ister. Ekşili Soğan Dolması Tarifi yemesi, uyuması, düşünmesi, konuşması, ağlaması, çalışması, öfkesine hava atması vb. Çünkü sadece bir mide, bir beyin, kaslar, sinirler ve bir karaciğer vardı. Dışarıda Ekşili Soğan Dolması Tarifi için bir şeyler bulabilirseniz, hoş geldiniz demektir. Ne kadar çok Ekşili Soğan Dolması Tarifi yerse, o kadar fazla yavru üretecekler ve bu yavruların bazılarının yeni bölgeleri gözetmesi gerekecek. Bu, ilk kez yanında öğle yemeği yemeyi bıraktıkları aynı dere miydi?